čtvrtek 24. října 2013

Doplňky z Ronnie.cz I.

Nedávno jsem se po dlouhé době konečně rozhoupal k objednání potravinových doplňků z Ronnie.cz. Jak už to u mě bývá, neobešlo se to bez dlouhého vybírání a porovnávání produktů od různých výrobců, pročítání uživatelských zkušeností, porovnávání složení, atd. Napadlo mě, že by tyto informace a můj následný výběr mohl být zajímavý i pro vás a proto jsem sepsal následující článek.
První várka doplňků z ronnie.cz
Sám moc osobních zkušeností s doplňky prozatím nemám. Jediné co jsem kdy užíval byly proteinové suplementy ve formě prášků od firem Aminostar a Nutrend. Chtěl jsem ale zkusit něco nového. Tak jsem si udělal menší průzkum trhu, přečetl nespočet hodnocení zákazníků, srovnání, prolezl různá zákoutí internetových diskuzí... Však to jistě znáte. No a nakonec jsem skončil převážně u českého výrobce Extrifit, jehož doplňky patří na Ronnie k těm nejprodávanějším (a také k velice kladně hodnoceným).

Za úplný základ považuji proteinový suplement. Zvolil jsem Extrifit Professional WPC 80Balení 2250g (2000g + sáček 250g) je za příjemnou cenu 949 Kč. Z mých propočtů to vychází na 37 dávek, při dávkování 60 g (2 odměrky) denně. To dělá 25 korun na jednu dávku/den. Příchuť jsem zvolil borůvkovou, po předchozích zkušenostech se raději vyhýbám různým banánovým či vanilkovým druhům, většinou patří k těm horším. K samotnému balení. Docela jsem byl ohromen velikostí krabice. Přeci jen 2 kg proteinu už nějaký prostor zaberou. Bohužel je protein zabalen v ne příliš praktickém uzavíratelném plastovém sáčku. Naštěstí mám doma prázdnou nádobu od starého proteinu, takže stačí jen přesypat. Za tu cenu to myslím jde odpustit :). V balení nalezneme kromě samotného proteinu ještě praktickou odměrku o obsahu 30g.

Jako další jsem zvolil kreatin (či creatin, jak chcete). Na tento druh doplňků jsem slyšel strašně moc rozdílných názorů. Jedni na něj nedají dopustit, druzí říkají, že pouze zavodňuje svaly. Nerad dávám na názory jiných a proto jsem se rozhodl jej vyzkoušet na vlastní kůži. Objednal jsem tedy Extrifit Crea Monohydrate. Nádobka o obsahu 400g vyšla na  279 kč. Při doporučeném dávkování 5 g na den to dělá 80 dávek po 3,5 korunách. Oproti proteinu zanedbatelná částka.

Dostáváme se k poslednímu doplňku, jedná se o Tribulus Terrestris 90% Fair Power. Jedná se o přírodní anabolyzér. Tedy látku která vám zvedá přirozenou produkci hormonů. V tomto případě testosteronu. Konkrétně na tento doplněk a jeho účinek jsem velmi zvědavý. Většinou se udává, že by se měl užívat od 21 až 23 let, do té doby je produkce Testosteronu docela vysoká a není potřeba ji zvyšovat. Díky tomu mi možná Tribulus nijak nepomůže, ale praxe bývá často odlišná od teorie, takže se nechám (snad příjemně) překvapit. Balení 90 kapslí vyjde na 379 Kč. Doporučené dávkování je 3 kapsle denně. Pár jednoduchých počtů a vyjde nám 12,6 Kč za dávku/den.
Užitečná ryska po straně šejkru
No a poslední drobnost co mi chyběla, byl pořádný šejkr. Je jich velké množství, ceny jsou nízké a tak si každý může vybrat podle sebe. Většinou se liší pouze designem, objemem a použitým uzávěrem (šroubovací nebo zacvakávací). Já si zvolil tento Šejkr od Reflexu za cenu 84 Kč. Měl by být vyroben z kvalitního materiálu (intaktní plasty). Po straně se nachází praktická ryska (po 100 ml). Objem šejkru činí 700 ml. Navíc obsahuje praktickou mřížku, která slouží pro snažší promíchání obsahu, v mém případě proteinového koktejlu.
Praktická mřížka usnadňuje rozmíchávání
 Celkově mě objednávka vyšla na na 1694 Kč včetně poštovného, které činilo 49 Kč.

Někomu v mém "balíčku" může chybět sacharidový přípravek, nebo-li gainer. Ten jsem se rozhodl ignorovat z několika důvodů. Jednak nechci za každou cenu nabírat hmotu a dále nejsem zastáncem vysokého příjmu sacharidů. Nevidím důvod rozlišovat na fáze objemové a rýsovací. Koneckonců nejsem žádný vrcholový kulturista a ani nemám tak extrémní cíle :). Raději budu postupně nabírat kvalitní svalovou hmotu a zároveň se zbavovat "odolného" tuku.

Jediné co zatím můžu hodnotit je protein. Rozpustnost je velice dobrá, v šejkru stačí párkrát protřepat a proteinový nápoj je připraven k použití. Protein si míchám pouze s vodou. Nerad míchám protein s mlékem, je to sice chutnější, ale myslím si že pro tělo je daleko snažší zpracovat živiny rozmíchané pouze s vodou, než když musí složitě štěpit mléko a z něj získávat rozpuštěné živiny. Chuťově mi vyhovuje. Měl jsem obavy s přílišné sladkosti, ale jelikož si protein míchám ve větším množství vody, tak chuť není nijak agresivní a člověk se jí nepřepije.
Protein zbytečně nepění a snadno se rozpouští
Doplňky samozřejmě nemůžu hodnotit po stránce účinnosti. Kvalita a přínos se ukáže až časem. Ale nebojte, za nějakou dobu se tu jistě objeví i mé ostatní dojmy a poznatky ohledně těchto doplňků.

Dnes jsem ale chtěl článek spíše pojmout ve stylu mého výběru vhodných produktů. Neříkám, že se jedná o to nejlepší "must-have" produkty na trhu. Ale snažil jsem se zvolit rozumný kompromis mezi cenou a kvalitou. Třeba tak i někomu pomohu ve výběru, pokud v nabídce doplňků tápe stejně jako jsem ze začátku tápal třeba já. Rád si také přečtu vaše dojmy či zkušenosti co se týká sportovních doplňků, případně budu rád za vaše názory a připomínky k mému výběru.

Zatím se tedy mějte a uvidíme se u dalšího článku ;)

Žádné komentáře:

Okomentovat